O NÁS

KUBISTRO
& Jakub Reimitz

Za hlavní motor, který mě žene dopředu, považuji především spokojenost svých hostů a jejich uznání.

Každý dobrý šéfkuchař by podle mě, měl být osobností, která má potřebné znalosti a nebojí se kombinovat různé chutě a postupy. Musí být též dobrým hospodářem a musí umět spotřebovat všechny suroviny, které má k dispozici. Vedl jsem také jako lektor kurzy vaření, specializované především na kubánskou, italskou, francouzskou a španělskou kuchyni a mořské ryby. Ve své práci se řídím pravidlem, že nejdůležitější součástí kvalitní kuchyně jsou čerstvé a kvalitní suroviny. V kuchyni zásadně odmítám používání polotovarů, chemických dochucovadel a mikrovlnné trouby – tu podle mě dobrý kuchař v kuchyni nepotřebuje, pokud není líný.

Kuchařem jsem se vyučil v roce 1990 v hotelu Internacionál. Působil jsem v několika pražských restauracích jako například La Provence. Jako šéfkuchař jsem otevíral několik pražských restaurací, například U kamenného mostu, Pelikán, Ajvö. Jako sous chef jsem byl při otevření pětihvězdičkového hotelu Carlo IV. Boscolo Luxury Hotel. Mnoho cenných zkušeností jsem získal po boku italského šéfkuchaře Vita Mollicy v Hotelu Four Seasons. V roce 2005 jsem přišel do Bratislavy, původně jen na 3 měsíce, abych tam otevřel kubánskou restauraci Malecón Cuban Bar & Restaurant, ale zůstal jsem tam dalších 6 let. Následně jsem zde otevřel 5* Hotel Albrecht, Galloper Club, Tapas bar, La Bodequitu del Medio a restauraci Sladovňa. Tradiční kubánskou kuchyni jsem se naučil od kubánské šéfkuchařky Dani Perez, která se mnou v Malecónu působila více jak dva roky. Myslím si, že každou kuchyni je potřeba vidět v provedení kuchaře dané země. Každá kuchyně má své finesy, které v kuchařkách nebo na internetu opravdu nenajdete.

Mým snem bylo mít vlastní restauraci, kde bych rád komunikoval se svými hosty a plnil jejich přání. Proto jsem přijal výzvu otevřít si nejdříve kavárnu. Tento krok beru jako první schůdek k vytoužené restauraci. Nejsem cukrář, proto pečení dortů a koláčů, pro mě nebylo až tak samozřejmou věcí jako uvařit nějaké lahodné jídlo.

Myslím si, že je lepší mít domácí koláče a dorty, byť ne tak přezdobené, než unifikované sladkosti, které si dáte v síťových kavárnách a sami nevíte, co v nich někdy je. Sám cítím na lidech, kteří k nám často chodí, že jsou nadšeni z nových výtvorů, které pro ně připravím. Jejich pochvala je pro mne tou nejlepší motivací k další práci.

Své kuchařské dovednosti jsem také rád předával na kurzech vaření, a to jak na Slovensku, tak i u nás. V současné době mi však nezbývá tolik času, a proto jsem tuto aktivitu bohužel musel ukončit.